پایه استیل نما شیشه ای

فولاد یا استیل ضد زنگ چیست؟ یراق آلات شیشه فولادی

فولاد ، آلیاژی است با پایه آهن که کمتر از 2% کربن دارد. خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری با توجه به نوع و مقدار عناصر دیگر موجود در آن مشخص می شود. افزایش مقدار کربن در استیل باعث افزایش سختی و کاهش مقدار شکل‌پذیری آن و همچنین به وجود آمدن استیل ضد زنگ می‌شود.

استیل ضد زنگ

فولادها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی تقسیم می‌شوند. فولادهای ساده کربنی به جز کربن و برخی عناصر معمول (مانند سیلیسیم ، منگنز ، فسفر و گوگرد)عنصر دیگری ندارند.

با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می‌شود که خواص متفاوتی پیدا می‌کند. به طور مثال با اضافه کردن کروم به آهن، استیل ضد زنگ تولید می‌شود. این آلیاژ در برابر خوردگی‌های مختلف مقاومت مقاوم است.

استیل یا فولاد

استیل 304 , 316

استیل 316 شامل 16% کروم، 10% نیکل و 2% مولیبدن است. در حالی که استیل 304 دارای 18% کروم و 8% نیکل است. مولیبدن باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی در مقابل کلراید (مثل آب دریا) می‌شود.

استنلس استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی‌شوند، در صورتی که سری 400 که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می‌شوند.

کاربرد های استیل در یراق آلات

کاربرد یراق استیل بسیار زیاد می باشد از کاربرد آن در صنایع ساختمانی تا صنایع پزشکی ، صنایع غذایی ، صنایع نفتی و … از ابزار ، وسایل و یراق استیل بنابر آلیاژ مخصوص خودش استفاده های گوناگونی در هر یک از این صنایع استفاده می شود. در صنعت شیشه از یراق استیل برای نرده، شیشه، لولا و … استفاده می شود.

مشخصات یراق استیل نرده با کیفیت چیست؟

یراق آلات با کیفیت نرده استیل ویژگی های زیر را دارند: مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، تاب آوری در رطوبت، ضد خوردگی، قابلیت تمیز شدن سریع، درخشندگی، برخورداری از رنگ با کیفیت و تحمل بالای وزن.

 

آیا استینلس استیل ها جذب آهنربا می شوند ؟

اسینلس استیل های سری ۳۰۰ که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتیکه سری ۴۰۰ که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند، پس در خرید استیل ضد زنگ باید به این نکته توجه کنید و توقع جذب نشدن کامل نداشته باشد.

حرف L بعد از نام استینلس استیل مثل نشانه چیست ؟

حرف L نشانه کلمه Low carbon  بوده ، بیانگر آنست که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از ۰.۰۳% کاهش پیدا کرده است .

آیا استینلس استیل قابل بازیافت است ؟

بله 100 درصد . استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود. بین ۶۸ تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد. این نکته نیز در خرید استیل ضد زنگ خیلی مهم و کاربردی است.

 

فولاد داپلکس

این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا 5% مولیبدن داشته و نسبت به خوردگی مقاومت خیلی بالایی دارد. این فولاد، بهترین گزینه جهت ساخت قطعاتی است که در معرض خوردگی ناشی از آب دریا هستند.

فولاد ضد زنگ داپلکس، به دلیل اینکه دارای یک ساختار دو فازی متشکل از دانه‌های فولاد ضد زنگ فریتی و آستنیتی است. “داپلکس” نامیده می‌شوند. هنگامی که فولاد داپلکس ذوب می‌شود، از فاز مایع به جامد با یک ساختار کاملاً فریتی تبدیل می‌شود. با خنک شدن مواد در دمای اتاق، تقریبا نیمی از دانه‌های فریتی به دانه‌های آستنیتی (“جزیره”) تبدیل می‌شوند. نتیجه این میکروساختار تقریباً ۵۰٪ آستنیت و ۵۰٪ فریت است. با توجه به این ساختار، لوله استیل داپلکس از خواص و کاربردهای منحصر بفردی برخوردار است. خرید ورق داپلکس مستلزم داشتن اطلاعات درباره این آلیاژ و یا حتی داپلکس گرید ۲۲۰۵ است. فولاد زنگ نزن آلیاژی از فولاد است كه از 5/10% یا بیشتر كروم و بیش از 50% آهن تشكیل شده باشد. كروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یك سطح سخت و یكپارچه در برابر زنگ زدگی می‌شود. قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه كردن درصد بیشتر كروم و همچنین آلیاژهای دیگر نظیر نیکل بهبود می‌یابد. مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن 13% کروم بدست می‌آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26 % کروم استفاده می‌گردد.

 

استیل زد زنگ یراق آلات

مشخصات تکمیلی

مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی، شرایط نگهداری ساده، قیمت مناسب و درخشش و جلای مناسب، استیل را به فلزی ایده‌آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است.

آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود 150 نوع مختلف دارد که 15 تای آن کاربرد بیشتری در صنایع مختلف دارد.
استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بسیار بالا (تا 1000 درجه سانتی‌گراد) و بسیار پایین (تا 200- درجه سانتی گراد) دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پروژه ها
محصولات
کاتالوگ هما رزیدنس
فهرست